Ako vybrať vibromasážny stroj?

Vibromasážne stroje slúžia na posilňovanie a preťahovanie tela, ale aj na jeho regeneráciu. Chcete schudnúť alebo sa udržiavať v kondícii efektívne? Zaobstarajte si vibračný pás alebo plošinu a nezabudnite ani na masážny prístroj, ktorý vám po cvičení krásne uvoľní svaly. Podľa čoho môžete vibračné stroje vyberať a ako na nich cvičiť?

Vibromasážne stroje slúžia na posilňovanie a preťahovanie tela, ale aj na jeho regeneráciu. Chcete schudnúť alebo sa udržiavať v kondícii efektívne? Zaobstarajte si vibračný pás alebo plošinu a nezabudnite ani na masážny prístroj, ktorý vám po cvičení krásne uvoľní svaly. Podľa čoho môžete vibračné stroje vyberať a ako na nich cvičiť?

Doba čítania 4 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Typ

Vibračná plošina

Akonáhle vibračnú plošinu zapnete, spustia sa vibrácie. Na plošine väčšinou stojíte a vašou úlohou je tieto vibrácie, ktoré napodobňujú pohyb tela pri chôdzi, ustáť. Vibračná plošina síce efektívne formuje postavu, ale nie všetkým je cvičenie na nej príjemné.

Vibračný pás

Vibračný pás odbúrava prebytočný tuk a svalové napätie. Jemné vibrácie povzbudzujú krvný obeh a lymfatický systém. Pokiaľ vás trápi zadržiavanie vody v tele, určite tiež oceníte to, že pás tento zdravotný problém pomáha redukovať.

Masážny prístroj

Uvoľňuje stres a napätie, často tiež funguje ako odbúravač celulitídy. Masážny prístroj využijete nielen pri regenerácii svalov po fyzickej záťaži, ale aj na relaxáciu. Vyberať môžete z týchto typov:

  • Masážny prístroj na krčnú chrbticu - oceníte ho pri sedavom zamestnaní

  • Masážny prístroj na nohy - uvoľňuje stuhnuté svaly aj chodidlá

  • Masážny prístroj na chrbát - univerzálny masážny prístroj, ktorý občas potrebuje každý

  • Masážny prístroj na tvár - vypína pleť a zbavuje ju vrások

Nosnosť

Vibračný pás a masážny prístroj vyberajte aj podľa toho, koľko unesú. Často sa stretnete s rozdelením nosnosti do 120 kg a nad 120 kg.

Hmotnosť

Masážne prístroje samy o sebe príliš ťažké nebývajú, avšak vibračné plošiny a pásy už sa môžu poriadne preniesť. Ak hodláte s nimi v domácnosti manipulovať častejšie, zamerajte sa na to, koľko vážia. Väčšinou môžete vyberať medzi strojmi do 17 kg, ďalej medzi takými, ktoré vážia od 17 do 20 kg, ale sú aj ťažšie ako 20 kg alebo dokonca vážia viac ako 36 kg.

Zlepšite si pružnosť tela a fyzickú kondičku.

Výkon

Všetky vibromasážne stroje je možné porovnávať aj z hľadiska výkonu. Tie najúspornejšie (najslabšie) majú výkon menší ako 200 W. Iné prístroje zase majú výkon medzi 200–300 W. Tie najvýkonnejšie disponujú 400 W a viac.

Ovládanie a údržba

Ovládanie masážnych prístrojov ani plošín nie je nijako náročné. Väčšinou majú malý displej a prehľadné navigačné centrum. Nenáročné sú tiež na údržbu. Raz za pár dní z nich stačí zotrieť prach, prípadne ich môžete schovať alebo prikryť, aby sa na ne neprášilo. Nezabudnite stroje po každom použití riadne vydezinfikovať, predovšetkým vtedy, ak necvičíte na stroji len vy sami.

Drep na vibračnej plošine môžete vykonávať aj s posilňovacím náradím.

Cviky na vibračnej plošine

Dá sa na nej prevádzkovať celý rad cvikov, a vďaka vibráciám budú ešte účinnejšie.

Kliky

Postavte sa pred vibračnú plošinu a obe dlane položte na jej okraj. Prsty smerujú dovnútra. Pokľaknite pred plošinu a potom naopak nohy natiahnite. Spevnite svaly na bruchu. Opäť nohy pokrčte a zase ich napnite. Opakujte niekoľkokrát za sebou.

Drepy

Postavte sa na vibračnú plošinu a mierne pokrčte kolená. Teraz zosadajte dole, maximálne však do úrovne kolien. Opäť cvik zopakujte niekoľkokrát za sebou.

Posed

Sadnite si na plošinu a zľahka odlepte nohy od zeme. Vydržte tak aspoň päť sekúnd a nohy zase položte na zem. Že cvik vykonávate dobre, poznáte podľa toho, že vás pália svaly na bruchu.

Príslušenstvo

Aby vám išlo chudnutie a spevňovanie tela od ruky, môžete si zaobstarať napríklad posilovaciu gumu a robiť drepy na plošine s ňou. Jednoducho si gumu prevlečiete cez nohy až k zadku. Tým docielite to, že nohy budete musieť tlačiť do bokov, ale guma vám zároveň neumožní odtlačiť ich príliš. Pestrú stravu a cvičenie môžete podporiť aj spaľovačmi tukov. Pri využívaní masážneho prístroja zase určite využijete masážny gél alebo olej, ktorým si potriete nohy, ruky či iné partie a masáž tak bude ešte príjemnejšia.

Najčastejšie otázky

Môžem používať vibračnú plošinu aj s umelým kĺbom?

Vibračnú plošinu neodporúčame používať tehotným ženám, ani ľuďom s umelými kĺbmi, bypassom, kardiostimulátorom ani s ťažkou formou cukrovky.

Existujú vibromasážne stroje, ktoré môže používať človek vážiaci viac ako 160 kg?

Väčšina vibračných prístrojov disponuje nosnosťou do 150 kg.

Dá sa na vibračnej plošine zlepšiť fyzická kondícia?

Samozrejme a nielen fyzická, ale aj psychická.